Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Zubní pasty s fluorem ano, či ne?

Po zdravých zubech a bezbolestných návštěvách stomatologických ordinací touží snad každý. Jak jich ale dosáhnout? Jednu z cest představuje fluor. 
Pravidelné užívání fluoru, ať již v zubní pastě či v potravinách, posiluje zubní sklovinu a až o třicet procent snižuje riziko vzniku zubního kazu. Velmi účinná se však ukazuje i fluoridace pitné vody a kuchyňské soli.

Fluor není fluorid

Fluor je významný prvek pro lidské tělo. Nezbytný především pro metabolismus kostí a zubní skloviny. Té například napomáhá zbavit se škodlivých bakterií. Nezaměňujte ovšem fluor s fluoridem. Zatímco fluor je plyn (podobně jako chlor), fluorid je jeho sloučenina, ať již v organické či anorganické formě, v níž s ním přicházíme do styku. 

Kazí se vám zuby? Zřejmě trpíte nedostatkem fluoru

Uškodit lidskému tělu může nadbytek fluoru stejně jako jeho nedostatek. Pokud se tělu fluoru nedostává, zřejmě se vám začnou kazit zuby. Sklovina přijde o svou pevnost a zřejmě vás začnou trápit i problémy s kostmi. Nedostatek fluoru ovšem často způsobuje i neplodnost a anémii. 

Fluoridem se můžete i předávkovat

V případě nadbytku fluoru se zase zřejmě začnete potýkat s tzv. fluorózou, což je v podstatě otrava způsobená nadměrnou konzumací fluoridu, která se projevuje především skvrnami na zubní sklovině. Ve hře ovšem jsou i problémy s trávením, štítnou žlázou a narušená rovnováha střevní mikroflóry, na níž je přímo závislá imunita. 

Doporučená denní dávka

Ani jeden ze zmíněných stavů samozřejmě není žádoucí. Děti by neměly konzumovat více než 2 mg fluoru denně, u dospělých se tato dávka zdvojnásobuje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin konkrétně uvádí, že bychom měli užívat 0,005 mg fluoru na každý kilogram hmotnosti. Uvědomte si přitom, že zdrojem fluoru nejsou jenom zubní pasty, ale i některé potraviny (mořští živočichové, černý čaj, kakao, ořechy a obiloviny). Stejně jako sůl a kohoutková voda.

Zubní pasty s fluorem ano, ale...

Abychom ale odpověděli na otázku vznesenou v titulku tohoto článku. Není samozřejmě důvod, abyste zubní pastu s fluoridem vyškrtli ze své každodenní hygieny. Nesmíte ji však polykat, což platí obzvláště pro děti, které tak s oblibou mnohdy činí. To samé platí i na ústní vody s fluorem. Při výběru především zubní pasty pro děti se také zaměřte na množství fluoru v ní obsažené. Dětské zubní pasty renomovaných výrobců ho ale obsahují v bezpečném množství. 

Vyzkoušejte pastu s fluorem od značky Cosnature. Vybírat můžete z dětské zubní pasty či můžete zvolit zubní pastu s limetkou a mátou.

Cosnature - přírodní zubní pasty