Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Solanka pomůže nejen na ekzémy či na akné

Znáte solanku? Uděláme si ji snadno doma a užívat se dá na mnoho neduhů – nejen těch kožních. A přestože vnitřní užívání nemusí být každému po chuti, naopak její pozitivní vliv na pokožku nelze popřít.

Co je solanka a jak si ji připravit?

Solanka je vlastně prostý roztok anorganické soli s vodou. V lidovém léčitelství a wellness se samozřejmě doporučuje používat co nejkvalitnější krystaly soli a stejně tak dobrou pramenitou vodu. Solanka pro léčebné použití má nejvyšší možnou koncentraci, tedy 26 %, což jak známe z chemie, je koncentrace nasyceného roztoku. I proto se při přípravě solanky nespleteme. Prostě do sklenice vložíme krystaly soli, zalijeme je vodou a zhruba po hodině již voda není vodou, ale solankou s 26% koncentrací soli. Tedy nasycený solný roztok. Takto solanku uchováváme a neustále přidáváme další vodu. Roztok má po hodině vždy stejnou koncentraci.

Solanka v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se na solanku dívají různí milovníci bylin a přírodní léčby různě. Někteří z ní dělají téměř všelék, jiní se na ni koukají raději rozvážněji, přesto jí některé přínosy neupírají.

Běžná sůl, a to i krystalická, je chlorid sodný. A tak s ní do těla dostáváme především sodík. Ze solanky však můžeme vytěžit i více To v případě, že jako krystaly použijeme sůl bohatou na přírodní minerály v esenciální podobě. Takovou solí je růžová himálajská sůl. Ta je bohatá na vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, zinek a obsahuje též stopové množství jódu. Vitamíny a minerály v solance ovlivňuje i voda, kterou na její přípravu použijeme.

Lžička solanky každý den

Pro vnitřní užití bývá solanka doporučována v množství jedna čajová lžička denně každé ráno. Nebo se tato lžička solanky rozpustí ve sklenici vody a vypije se. Takto užívaná má podporovat látkovou výměnu, zlepšovat peristaltiku, pozitivně ovlivňovat funkci žaludku a střev. Obecně se doporučuje na vyrovnání kyselin a zásad v těle, pomáhat by měla zbavovat tělo usazenin v cévách, těžkých kovů i dalších nečistot. Jsou lidé, kteří ji glorifikují jako pomocnici při artróze a artritidě, při dně, žlučníkových i ledvinových kamenech.

Osvědčený pomocník na kožní problémy

Zatímco vnitřní užívání solanky může být poněkud sporným, jiné je to s povrchovou aplikací na kůži či do koupele. Solanka změkčuje pokožku, zastavuje svědění pokožky, pomáhá na otevřené rány, řeší problematické ženské záněty i výtoky a vhodnou je i při zubní hygieně na čištění zubů a vyplachování ústní dutiny. Skvělým pomocníkem se ukázala být při ekzémech, včetně atopických. Léčivé účinky má i při akné.

Vyzkoušejte sprchový gel se solankoutělové mléko nebo krém na ruce či pleťový krém se solankou. Všechny produkty nesou certifikát Natrue, Vegan a jiné jsou vhodné i pro neurodermatitidu. 

Solanka jako součást přírodní kosmetiky s léčebnými účinky