Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Složení kosmetiky, aneb co je co

Při výběru potravin se pravděpodobně zaměřujete i na to, co všechno obsahují. Stejně tak byste měli postupovat i při nakupování kosmetických přípravků. V potravinářském průmyslu se používá okolo 300 přídavných látek, nicméně v kosmetickém segmentu je těchto položek několik desítek tisíc, a proto je pro laika těžké se ve složení zorientovat. Víte, co používáte za mýdla, krémy, deodoranty a šampony?

V hlavě nemusíte nosit celou encyklopedii. Učený z nebe nespadl. Stačí se jen naučit, kde potřebné informace vyhledávat. Stejně tak existuje seznam kontroverzních látek, které kosmetika obsahuje, nicméně mají špatný vliv na lidský organismus či pokožku.

INCI je alfou a omegou

Co se skrývá pod zkratkou INCI? International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. V podstatě se jedná o mezinárodní označení pro složení výrobků, které musí být uvedeno na všech kosmetických přípravcích. Hlavním účelem INCI je chránit spotřebitele, tedy informovat je o tom, co všechno daný produkt obsahuje. Pořadí je podle toho, v jakém množství se jednotlivé látky v preparátu nachází. Vždy je na prvním místě ta složka, která je v největším zastoupení.

Jak už to však bývá, každá mince má dvě strany. INCI má tedy i nějaké nedostatky. Pokud je totiž obsah látek nižší než 1 %, jejich pořadí může být libovolné.

Co obsahuje konvenční kosmetika?

V každé konvenční kosmetice jsou konzervanty, které mají zabránit tvorbě a množení mikroorganismů. Zatímco některé konzervanty jsou neškodné, jiné vyvolávají silné alergické reakce. V přírodní kosmetice se používají konzervanty přírodního původu, které mají zelenou od certifikační autority.

Z těch rizikových konzervantů za zmínku stojí jednoznačně parabeny, jež mají na svědomí alergické reakce a hormonální nerovnováhu. Často narušují i přirozenou aktivitu pokožky. S parabeny se setkáte hlavně u deodorantů a pleťových krémů.

Toxickým konzervantem je triclosan. Stejně jako parabeny, tak i triclosan narušuje funkci kůže. Přidává se do zubních past, antiperspirantů a odličovacích přípravků. Dále si dejte pozor na formaldehyd, BHA a BHT.

Dalšími škodlivými látkami jsou ropné deriváty a silikony, jež se využívají zejména kvůli nízké ceně. Silikony jsou většinou součástí kosmetiky. Jedná se o neekologickou složku, která má negativní dopad na životní prostředí. Silikony nezvládnou odstranit ani čističky odpadních vod. Silikony nejsou biologicky odbouratelné, tudíž zůstávají v přírodě.

Co obsahuje přírodní kosmetika?

V přírodní kosmetice zpravidla najdete čisté suroviny z ekologického zemědělství. Někteří výrobci však za přírodní kosmetiku vydávají i produkty s obsahem SLS a SLES, což jsou sulfáty, jejichž úkolem je odmašťovat pokožku. Kůže je však kvůli nim vysušená a podrážděná. Uvedené látky tedy do přírodní kosmetiky jednoznačně nepatří.

Dávejte si tedy pozor, co kupujete. Bedlivě zkoumejte složení a nenechejte se obalamutit. Nebo využijte naše stránky s přírodní kosmetikou, kde u každého produktu naleznete hodnocení složení.

Cosnature - složení naší přírodní kosmetiky