Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Pozor na sulfáty v kosmetice a čistících prostředcích!

Při výběru kosmetiky a čistících přípravků pečlivě čtěte etikety. A ty s obsahem SLS a SLES raději vraťte do regálu! Uškodily by vám i životnímu prostředí!


SLS je zkratka pro sodium lauryl sulfate, SLES pak pro sodium laureth sulfate. V obou případech se jedná o jak pro člověka, tak i životní prostředí nebezpečné sulfáty, které se běžně přidávají do řady prostředků dostupných v běžné obchodní síti. SLS přitom původně sloužil jako průmyslový čistič a odmašťovač. Dnes jej ale najdeme i v zubních pastách, šamponech, pleťových mlékách i mýdlech. Ta díky němu sice krásně pění, ale tím jeho pozitiva končí.

SLS ani SLES!

Důvodů, proč bychom se přípravkům obsahující SLS a SLES měli obloukem vyhnout, je celá řada. V první řadě dráždí a nadměrně vysušují pokožku. Mnohem větší problém však je, že tyto látky se snadno kůží dostanou až do krevního oběhu. A před tím, než se usadí v řadě orgánů (SLS bylo detekováno v mozkové tkáni, játrech i srdci), zničí vrstvu lipidů, jejichž úkolem je udržovat kůži jemnou a pružnou. SLES navíc metabolizuje v játrech, což má za následek, že v organismu setrvává mnohem delší dobu.

Pozor na dlouhodobé vystavení sulfátům!

Vážné následky může mít především dlouhodobé se vystavení sulfátům, které může vyústit až v rozmazané vidění, pálení. Zaznamenány dokonce byly i případy slepoty. Budete-li dlouhodobě používat zubní pastu se sulfáty, zřejmě si podráždíte dásně. Šampony s touto látkou zase často stojí za vypadáváním vlasů jejich uživatelů. Proto je užívání SLS zakázáno v dětských šamponech. Vlasy ošetřované přípravky, ať již šampony či kondicionéry se sulfáty, také bývají nadměrně vysušené a bez lesku.

Chraňme sebe i životní prostředí

Důvodů, proč se těmto sulfátům a přípravkům s nimi vyhýbat zkrátka je celá řada. Ve svém zájmu je proto nahraďte šetrnějšími přípravky na přírodní bázi. Prospějete nejenom sobě, ale i životnímu prostředí, do něhož se dostávají především odpadním potrubím. Řešení je přitom jednoduché. Kosmetiku se sulfáty vyměnit za tu bez sulfátů.

Vyzkoušejte kosmetiku Cosnature, která obsahuje rostlinné sulfáty, které jsou šetrné k vaší pokožce i k životnímu prostředí. Najdete je zde. Navíc nesou certifikáty Natrue, Vegan a další. 

Staybio-sulfaty-v-kosmetice-prirodni-vegan-kosmetika-1