Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Jak vám mohou být prospěšné šípky z růže?

Když se řekne růže, všichni si pravděpodobně vybavíme tu krásnou květinu, která je symbolem lásky, krásy a zamilovanosti. Růže šípková má však mnohem více. Její květy jsou sice krásně červené a příjemně voní, její plody jsou ale možná ještě zajímavější. Pro naše tělo určitě.

Co je na růži to nejzajímavější?

Růže šípková je 1-3 metry vysoký hustý keř s větvemi obsypanými ostrými trny. Je poměrně nenáročná, často roste na strmých slunných stráních a při okrajích lesů. V září, na začátku podzimu se na keři začínají objevovat tmavě oranžové, postupem času až červené plody. Ty mají na organismus, ale také na pleť velmi pozitivní účinky.

Obsahují totiž velké množství vitamínu C. Také vitamín A, B1, B2 a K. V šípkách se nachází také minerální látky jako vápník, draslík, hořčík nebo železo. Čas na sběr plodů nastává s prvními ranními mrazíky, tedy ke konci října a v listopadu. V tu dobu jsou nejsladší.

Šípky pomáhají v kosmetice i potravinářství?

Už v dobách dávno minulých sušili cestovatelé šípky s vírou, že se s jejich konzumací vyhnou nepříjemným nemocem. A měli pravdu. Šípky výrazně posilují imunitu, mají antioxidační účinky a blahodárně působí na trávicí ústrojí. Podporují správné trávení a zažívání, čímž slouží mimo jiné jako prevence onemocnění žlučníku.

Jsou účinné také při horečce, nachlazení a chřipce. Účinkují i proti aftám, oparům, pomáhají při cévních onemocněních a problémech s křečovými žílami. Z šípků se typicky vaří čaje (ze sušených šípků), husté sirupy nebo marmelády.

Šípky se osvědčily také v kosmetice. Díky velkému množství vitamínů v nich obsažených velmi svědčí pokožce, bojují proti suché pleti a potlačují známky stárnutí. Produkty z šípků mají také hojivé účinky. Nejčastěji se používá z jadýrek lisovaný šípkový olej. Vyniká v první řadě svými regeneračními a vyživujícími schopnostmi. Hydratuje pokožku, pokud tak máte problémy s příliš suchou pletí, je šípkový olej vaším řešením. Po aplikování pleť nemastí. Pozitivně působí i na kožní neduhy, jako je například akné.

Kosmetické přípravky, připravené výhradně z čerstvých šípků, mají vliv také na regeneraci a hojení zranění. Urychlují zotavení se z popálenin, pomáhají k hojení a zmírňování následků jizev.

Kromě šípkového oleje je velice oblíbené také pleť vyživující tonikum. Podpořit růst vlasů dokáže vlasový aktivátor, z šípků lze rovněž vyrobit hydratační pleťovou masku nebo mastičky, pomáhající při již zmiňovaném hojení.

Vyzkoušejte například Sprchový gel Divoká růže, který se pyšní certifikáty NaTrue, Vegan a především pak příznivou cenou.

Šípky z růže v přírodní kosmetice Cosnature