Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Jak si vybrat správný šampon?

Všichni víme, co je šampon a na co se používá. Jen málokdo si ho však dokáže správně vybrat. Častokrát si kupujeme značky, na které jsme zvyklí odmala z domova, případně ty, jež jsou vychvalovány v reklamách. Je ale tohle správný postup?

Šamponů je na trhu tak obrovské množství, že může být výběr opravdový oříšek, když ho nechcete odfláknout. Většina šamponů prodávaných v drogerii nebo supermarketu je ovšem zcela nevhodná!

Nemíchejte značky, nutné to rozhodně není

Mezi lidmi přetrvává názor, že vlasy si po čase na určitou značku šamponu zvyknou, a tak je třeba značky střídat. Toto je ale naprostý omyl. Vlasy si nezvyknou. Vlasovou kosmetiku byste měli vybírat podle typu vlasů, takže pokud ji měnit, jedině z důvodu změny typu vlasů.

Čtěte složení

Většina konvenčních šamponů je nevhodná, protože obsahují látky způsobující alergie, ucpávání pórů a zatěžování vlasů. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat:

  • Silikony: Vlasy po nich jsou lesklejší, při mytí vám totiž obalí celý vlas a vytvoří závěrečný efekt. Nejsou však ve vodě rozpustné, a tak se s každým dalším mytím na vlas nabaluje nová vrstva. Vlas je pak uzavřený a není schopný přijímat živiny.
  • SLES a SLS: Výborně pění, takže se šampon dobře dostane na všechna místa, ovšem skrze kůži se dostávají do organismu, kde mohou páchat neplechu. Také odstraňují přirozenou vrstvu mazu. Ve složení šamponů je najdete pod zkratkami SLS (Sodium Lauryl Sulfate) nebo SLES (Sodium Laureth Sulfate).
  • Parabeny: Přidávají se, aby šampon déle vydržel, ovšem častokrát dráždí pokožku a jsou podobné estrogenu, proto mají škodlivý účinek na vývoj pohlavních znaků. Najdete je pod názvy ethylparaben, methylparaben a propylparaben.

Kde sehnat šampon bez těchto látek? Sáhněte po po přírodní kosmetice! Při prvním pokusu se možná budete divit, přírodní šampony totiž tolik nepění (neobsahují sulfáty), vlasy vám ale umyjí perfektně, a hlavně je nijak nepoškodí.

Šampon by se měl vybírat podle typu vlasů

Vyhněte se obecným šamponům „Mango a pomeranč“. Zamyslete se nad tím, jaké skutečně máte vlasy. Jsou jemné? Nepoddajné? Suché? Mastné? Podle toho si vyberte vhodný šampon.

Na první pokus možná ten správný netrefíte. Některé věci prostě nejde odhadnout jen z popisu na lahvičce. Neváhejte experimentovat, určitě natrefíte na ten pravý.

Vyzkoušet můžete například šampony od značky Cosnature. Šampony nesou certifikát Natrue, Vegan a další. Navíc jsou za příznivou cenu.

107295700_966479433789685_4858089848569117869_n