Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Chmel v přírodní kosmetice

V Česku máme chmel spojený především s výrobou piva. Málokdo ví, že jde také o léčivou bylinku, jejíž účinky využívali už staří Římané a Řekové. Dodnes se využívá při výrobě kosmetiky.

Chmel je vytrvalá rostlina, která vydrží na jednom místě zhruba 20-25 let. Miluje vlhko, roste u potoků a řek, v lužních lesích nebo olšinách, setkáte se s ní v Evropě, Asii i Severní Americe. Ve velkém se pěstuje v Německu, Číně, Polsku, USA. V potravinářství se kromě výroby piva někdy používá i k přípravě omelet a polévek – využívají se mladé výhonky.

Chmel jako léčivá rostlinka

Pro léčivé účinky se využívají šištice nebo chmelové žlázky. Chmel se pro tyto účely sbírá v srpnu, tehdy je obsah látek v něm nejúčinnější, a suší se při 40-50 °.

Chmel zklidňuje, tlumí křeče, snižuje bolesti i horečku. Podporuje trávicí procesy, uvolňuje napětí svalstva, využívá se při nespavosti a nervové podrážděnosti. Konzumuje se nejčastěji ve formě tablet.

Chmel v kosmetických přípravcích

Velmi často se s ním setkáte rovněž v kosmetických přípravcích. Už jste se někdy setkali s babskou radou umývat vlasy pivem? Doporučuje se to právě kvůli chmelu! Nemusíte však chodit do supermarketu pro pivo, chmel se přidává i do šamponů a jiné kosmetiky.

Co se týče vlasů, chmel pomáhá proti lupům i vypadávání vlasů, dodává jim lesk a pevnost. Blahodárný vliv má taktéž na pokožku, dokáže jí dodat mladistvý vzhled a rozzářit ji, zvláčňuje.

Z těchto důvodů najdete chmel například v šamponech, vlasových kondicionérech, maskách nebo v různých krémech na pokožku. Používá se rovněž v přípravcích proti akné. Ačkoliv chmel najdete i v kosmetických přípravcích některých konvenčních značek, nejjednodušší je poohlédnout se po přírodní kosmetice. Tam se spolu s dalšími bylinami využívá častěji.

Proč používat kosmetické přípravky s chmelem?

Jestliže vám nestačí výše uvedené důvody, ještě dodáme, že chmel obsahuje antioxidanty a věří se v jeho efekt na zpomalení stárnutí. Už ve středověku se do omlazujících lázní přidávaly pivovarské kaly. 

Vyzkoušejte Chmelovou řadu od značky Cosnature. Řada obsahuje sprchový gel a šampon, deodorant, gel na holení i pleťovou péči. Všechny produkty z této řady nesou certifikát Vegan, Natrue a FSC. P1030474