Osobní odběr v Zásilkovně máte vždy zdarma! Doprava na adresu za 25,- Kč!

Černucha setá: Využití nachází v kuchyni i kosmetice

I česká kuchyně bývá obohacena o nové druhy koření nebo potravin, které se k nám dostávají ze zahraničí. Platí to také o bylině černucha setá, jejíž domovinou je slunné Středomoří. Jaké jsou její výhody a použití při vaření?

Rostlina od Středozemního moře

U nás byla černucha setá známá už v minulosti jako černý kmín. Dovážela se k nám od Středozemního moře nebo z Indie, kde volně roste v přírodě. Jedná se totiž o jednoletou bylinu s hezkými modrými květy. Její semena se tradičně díky své výrazné chuti používala v kuchyni jako koření. Má však i léčivé účinky, které našly uplatnění v lidovém léčitelství už ve starověku. Moderní vědecké studie prokázaly protirakovinné působení semen černuchy seté. Je tedy zřejmé, že bychom ji měli do svého jídelníčku rozhodně pravidelně zařazovat.

Staybio-prirodni-kosmetika-vegan-cernuchovy-olej-2

Jak černuchu používat v kuchyni?

Naši předkové nazývali semena černuchy černým kmínem a také ji takto používali. To samé lze udělat i v dnešní době. Semeny lze posypat chléb i slané koláče nebo přidat do zeleninových směsí. Zejména v indické kuchyni se z ní připravují jídla z luštěnin nebo zeleniny. Dobře bude černucha chutnat i na sýru, kterému dodá jemně pikantní chuť.

Černuchový olej

Víte, co je egyptské zlato? Nazývá se tak černuchový olej, jenž má blahodárné účinky na imunitní systém. Olej se získává ze semen černuchy seté. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, skupiny B, E a F a z minerálů především draslík, zinek, selen, železo, vápník a hořčík. Jak je patrné, je černucha setá zásobárnou zdraví prospěšných látek, které pomáhají regulovat krevní cukr, léčí alergie a ekzémy, snižují krevní tlak.

Černuchový olej se využívá i v kosmetice na hojení ranek a jizviček po akné, výborný je na suchou a zralou pleť, kterou hydratuje, a napomáhá zpomalení procesu stárnutí. Černuchový olej můžete nakoupit na stránkách www.staybio.cz. Najdete zde i přírodní kosmetiku za příznivé ceny.

Staybio-prirodni-kosmetika-vegan-cernuchovy-olej-5